WWDC 2024’ü Özetliyoruz

WWDC 2024’ü Özetliyoruz. – Yapay zeka ile ilgili büyük haberlerin yanı sıra, yaklaşık iki saat süren Apple etkinliği iOS 18’den en yeni macOS’a, iPadOS, watchOS ve tvOS’a kadar her şey hakkında ayrıntılarla doluydu. İşte WWDC 2024’ün özeti.

Apple Intelligence yakında geliyor. O halde büyük olanla başlayalım. Apple Intelligence, Apple’ın tüm Apple platformlarına yayılacak ve hatta üçüncü taraf uygulamalarla da çalışacak olan yeni yapay zeka özellikleri ailesi. Tamamen ücretsiz olacak ve iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’da kendi betaları aracılığıyla sunulacak, ardından bu yılın ilerleyen günlerinde tamamen kullanıma sunulacak.

WWDC 2024'ü Özetliyoruz.

Yapay zekaya Apple’a özgü bir şekilde yaklaşıyor, yani önce gizlilik ve çoğu özellik bulutta paylaşılmadan kullandığınız cihazda çalışıyor. Daha fazla güce ihtiyaç duyduğunuzda, Apple karmaşık talepler için Power Cloud Compute seçeneğine sahip, ancak Apple’ın bulutu hala şimdiye kadar gördüğümüz tüm yapay zekalardan daha fazla gizliliğe odaklanıyor.

Sunulan birçok özellik arasında, Siri’ye gelen büyük yükseltmeye ek olarak, üretken yazı, üretken görüntü oluşturma ve üçüncü taraf API araçlarına erişebileceksiniz. Apple yapay zeka değişimine biraz geç kaldı, ama yakında tamamen hızlanacak gibi görünüyor.

Kötü haber, herkes kullanamayacak. Apple Intelligence heyecan verici olsa da, yalnızca iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max ve Apple M1 çipi veya daha yenisini kullanan iPad ve Mac modellerinde kullanılabilecek.

WWDC 2024'ü Özetliyoruz.

Çalışmak için güçlü Apple silikonuna ihtiyaç duyduğu düşünüldüğünde bu anlaşılabilir bir durum, ancak standart bir iPhone 15, herhangi bir iPhone 14 veya önceki bir model ya da Intel tabanlı bir MacBook sahibi olan herkes için hayal kırıklığı yaratacaktır. Söylentilere göre iPhone 16 serisinin satışlarının önemli ölçüde artması bekleniyor.

Siri büyük bir güncelleme aldı – ve artık ChatGPT ile birlikte geliyor.

Apple’ın sesli asistanı yıllardır yerinde sayıyordu, ancak Siri nihayet iOS 18’de çok ihtiyaç duyduğu yenilenmeye kavuşacak. Buna görsel bir yenileme de dahili asistan artık iPhone’unuzun ekranının kenarlarında parlayan bir ışık olacak.

Siri’nin en çok ihtiyaç duyduğu beyin nakli de yapıldı. Uygulamalarla daha iyi çalışmasını sağlamak için ‘ekran farkındalığı’ olacak ve bir soruyu yanıtlayamazsa, ücretsiz, bulut tabanlı ChatGPT-4o’nun modeline bağlanacak. Kötü haber mi? Yeni Siri, Apple Intelligence tarafından destekleniyor, bu da yukarıda belirtildiği gibi, yalnızca en yeni iPhone 15 Pro modellerinde veya en az M1 çipine sahip iPad ve Mac’lerde kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Artık emojilerin bazıları sevimli, bazıları gerçeküstü, bazıları da rahatsız edici olacak. Bu özelliği sevecek miyiz? Şu an benim açımdan konuşmak için erken, birlikte göreceğiz.

WWDC 2024'ü Özetliyoruz.

iOS 18’in yeni güncellemeleri oldukça hoş görünüyor. Beklendiği gibi Apple bir sonraki büyük yazılım güncellemesi olan iOS 18’i açıkladı ve Mail, Mesajlar, Harita ve Fotoğraflar gibi temel iPhone uygulamalarında büyük değişiklikler yapılacağını doğruladı. Örneğin Mail yakında e-postalarınızı kategorize edebilecek ve okunması kolay özetler sunacak; Fotoğraflar uygulaması ise bir fotoğraf ızgarası ve bir tarih ızgarası içeren tek bir görünümde birleştiriliyor.

iOS 18 yakında Mesajlar uygulamasındaki herhangi bir emojiyi kullanarak mesajlara tepki vermenize olanak tanıyacak ve gelecekte uygun bir zamanda göndermek üzere mesajları planlayabileceksiniz. Ana Ekran ve Kontrol Merkezi’nde de önemli kişiselleştirme iyileştirmeleri geliyor.

WWDC 2024'ü Özetliyoruz.

Bir sonraki macOS Kaliforniya temalı ismini aldı. Ayrıca macOS 15’in adını da öğrendik: Sequoia. Açılış konuşmasındaki büyük açıklamaya rağmen, Apple’ın bunu tercih etmesi çok da şaşırtıcı değildi. Başlangıç olarak, modern macOS sürümlerinin tümü Kaliforniya’nın simge yapıları ya da yerlerinin adını taşıyor – önceki sürümler Big Sur, Ventura, Monterey ve Sonoma olarak adlandırılmıştı. Adını Sierra Nevada’daki bir ulusal parktan alan Sequoia da bu geleneği sürdürüyor.

WWDC 2024'ü Özetliyoruz.

Apple Vision Pro küreselleşiyor. Apple’ın mixed reality başlığı gerçekten deneyimlenmesi gereken özel bir kit parçası. Şimdiye kadar yalnızca ABD’de satışa sunuldu ancak bu durum artık değişiyor. Çin, Hong Kong, Japonya ve Singapur’daki müşteriler 13 Haziran Perşembe gününden itibaren Vision Pro için ön sipariş verebilecek ve cihazlar 28 Haziran Cuma gününden itibaren gönderilecek. Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık’ta bulunanlar biraz daha beklemek zorunda kalacaklar, ancak 28 Haziran’dan itibaren ön sipariş verebilecekler ve cihazlar 12 Temmuz’dan itibaren satışa sunulacak.

WWDC 2024'ü Özetliyoruz.

visionOS 2 2D görüntülerinizi Uzamsal Fotoğraflara dönüştürecek. Apple, donanım için küresel bir lansmanın yanı sıra, yazılım tarafında visionOS 2’yi duyurdu. Öne çıkan özellik, kulaklığın artık makine öğrenimini kullanarak düz resimlerinizi uzamsal fotoğraflara dönüştürebilmesi. Uzamsal görüntüler, normal bir fotoğrafa bakmaktan çok bir anı görüntülüyormuşsunuz hissi veren bir derinliğe sahip ve bu, iCloud kütüphaneleri dolup taşanlar için büyük bir kazanç.

visionOS 2 güncellemesi bu yılın sonlarına doğru yayınlandığında, açacağınız diğer özellikler arasında seyahat modunun trenlerde (uçakların yanı sıra) çalışabilmesi yer alırken, Mac sanal ekranınız çok daha büyük olacak ve maksimum boyut yan yana oturan iki 4K ekrana sahip olmak gibi olacak. Ayrıca, ayarlar menüsüne, ana ekran görünümüne ve diğer kullanışlı araçlara hızlı bir şekilde gitmenizi sağlayacak yeni el hareketi kontrolleri de olacak.

iPadOS sonunda bir hesap makinesine sahip! Gecenin en büyük alkışı Vision Pro ya da iOS 18 için değil, iPadOS 18’deki Hesap Makinesi uygulaması için geldi. Evet, gerçekten. 😂 Doğrusunu söylemek gerekirse, iPad’in hiçbir zaman yerel bir Hesap Makinesi uygulaması olmadı, kullanıcılar bunun yerine üçüncü taraf seçeneklerle yetinmek zorunda kaldılar ve bu da yıllar boyunca Apple’a yönelik birkaç memden daha fazlasına ilham verdi.

WWDC 2024'ü Özetliyoruz.

Ancak yeni Hesap Makinesi uygulaması iOS uygulamasının ölçeklendirilmiş bir versiyonundan daha fazlası. Ekstra özellikler arasında yeniden boyutlandırılabilir bir pencere ve son hesaplamaları listeleyen bir kenar çubuğu yer alıyor. Ancak daha da iyisi yeni Matematik Notları entegrasyonu.

Apple Pencil ile çalışan bu özellik, eşittir işareti yazdığınızda hemen çözülecek denklemler yazmanıza olanak tanıyor. Daha sonra denklemin çeşitli öğelerinde değişiklikler yapabilir ve sonuçların gerçek zamanlı olarak nasıl değiştiğini görebilir, ayrıca denklemleri anında grafiklere ve daha fazlasına dönüştürebilirsiniz. Oldukça etkileyici görünüyor.

WWDC 2024'ü Özetliyoruz.

watchOS birkaç güzel yükseltme ekledi Apple Watch’un işletim sistemi watchOS 11, selefine göre birkaç şık yükseltme getirecek. Hayal kırıklığı yaratacak şekilde yapay zeka hileleriyle dolu olmasa da watchOS 11, Apple Watch’un ekranını kullanmayı daha kolay hale getirecek daha akıllı widget yığınları sunacak.

Ayrıca, kullanıcıların vücutlarının strese ne kadar iyi tepki verdiğini ve stresten ne kadar iyi kurtulduğunu anlamalarına yardımcı olabilecek yeni bir Vitals uygulaması da sunuyor. Bu arada, yeni Antrenman Yükü puanı, kişinin yaş ve kilo verileriyle birlikte ortalama kalp atış hızı ve dinlenme gibi ölçümlerden yararlanarak kişinin antrenmana ne kadar iyi yanıt verdiğine dayalı bir puan oluşturmak için bir algoritma kullanıyor.

AirPods Pro 2 ile arama yaparken insanlar sizi çok daha net duyacak. AirPods Pro 2, birisini aradığınızda mikrofondan gelen rüzgar gürültüsünü ve diğer yüksek sesleri büyük ölçüde azaltmayı vaat eden bir Ses Yalıtımı özelliğine sahip olacak. AirPods Pro 2’deki gürültü engelleme özelliğinin ne kadar iyi olduğu göz önüne alındığında, bunun ne kadar iyi çalıştığını görmek için sabırsızlanıyoruz. Ne yazık ki diğer AirPods’larda bu özellik yok – şu anda AirPods Pro 2’ye özgü olan Apple H2 çipinin güçlü gücüne ihtiyaç duyuyor.

WWDC 2024'ü Özetliyoruz.

tvOS tamamen unutulmadı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tvOS tam olarak WWDC 2024 açılış konuşmasının ana odağı değildi, ancak Apple TV deneyiminizi geliştirmek için birkaç yeni özellik aldı. tvOS 18 güncellemelerinin en ilginci, Amazon Prime Video tarafından kullanılan ve film ve dizilerdeki oyuncular, karakterler ve arka plan müziği hakkında ekranda bilgi görüntüleyen X-Ray özelliğine şirketin kendi yorumu olan InSight gibi görünüyor.

Bu arada, Apple TV 4K’nın Diyaloğu Geliştir özelliği, seslerin çeşitli aygıtlarda net bir şekilde duyulmasını sağlamak için bir yapay zeka desteği alıyor ve altyazılar, programları sessize alırken veya geri tararken ekranda metin oluşturmak için benzer bir işleme tabi tutulacak.

Son olarak, Apple TV 4K artık 4K projektörlerle daha iyi uyumluluk için ultra geniş 21:9 en boy oranı formatında görüntü çıkışı verebilecek.

Apple Fotoğraflar Google’ın kitabından bir yaprak aldı. iPhone sahiplerinin Google Pixel serisindeki Magic Eraser’ı kıskandığını söyleyebiliriz ve neyse ki Apple sonunda bunu düzeltiyor – ve bu sadece iOS’ta değil, iPadOS ve macOS’taki Fotoğraflar’da da olacak. Yeni Temizleme özelliği ile bir nesneyi ve hatta bir kişiyi arka plandan akıllıca kaldırmak için daire içine alabileceksiniz. Ayrıca, Fotoğraflar uygulamasında arama çok daha akıllı hale geliyor ve önem verdiğiniz fotoğrafları bulmanızı kolaylaştırıyor.

Teknoloji hakkında daha fazlası…

Etkinliğin tamamını buradan izleyebilirsiniz.