Runway’in Yeni Yapay Zeka Video Üreticisi Gen-3: Gelecek Burada!

Yüksek Kalitede Videolar İçin Yarış Kızışıyor

Film ve görüntü içeriği yaratıcılarına yönelik üretken yapay zeka araçları geliştiren Runway, Pazartesi günü Gen-3 Alpha’yı tanıttı. Bu yeni yapay zeka modeli, metin açıklamalarından ve hareketsiz görüntülerden video klipler oluşturuyor. Runway, Gen-3 Alpha’nın, bir önceki amiral gemisi olan Gen-2’ye göre üretim hızı ve doğruluğunda büyük bir gelişme sağladığını belirtiliyor. Yeni model, oluşturduğu videoların yapısı, stili ve hareketi üzerinde daha hassas kontroller sunuyor.

Yeni Nesil Video Üretimi

Gen-3 Alpha, kurumsal müşteriler ve Runway’in yaratıcı iş ortakları programındaki şirketler için önümüzdeki günlerde kullanıma sunulacak. Runway, bloğunda yayınladığı bir yazıda, “Gen-3 Alpha, çok çeşitli eylemler, jestler ve duygulara sahip etkileyici insan karakterleri yaratma konusunda çok başarılı” diyor. Ayrıca, modelin yaratıcı geçişler ve sahnedeki öğelerin hassas anahtar çerçevelemesini sağlamak için tasarlandığı belirtiliyor.

Sınırlamalar ve Gelecek Planları

Gen-3 Alpha’nın bazı sınırlamaları var. En bariz olanı, çekim süresinin en fazla 10 saniye olması. Ancak Runway’in kurucu ortağı Anastasis Germanidis, Gen-3’ün yükseltilmiş altyapı üzerinde eğitilmiş yeni nesil bir model ailesinin sadece ilk ve en küçük üyesi olduğunu paylaşıyor. Germanidis, “Model, karmaşık karakter ve nesne etkileşimleriyle mücadele edebiliyor ve nesiller her zaman fizik kurallarına tam olarak uymuyor” dedi.

Eğitim Verileri ve Telif Hakkı

Gen-3 Alpha, çok sayıda video ve görüntü örneği üzerinde eğitildi. Ancak, eğitim verilerinin kaynağı hakkında detay verilmedi. Runway, modeli geliştirirken sanatçılara danıştığını ve telif hakkıyla korunan görüntülerden video oluşturma girişimlerini engellemek için bir moderasyon sistemi geliştirdiğini belirtiyor.

Güvenlik ve Uyum

Runway, Gen-3’ü yeni bir dizi koruma önlemiyle birlikte piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu önlemler arasında, Microsoft, Adobe, OpenAI ve diğerleri tarafından desteklenen C2PA standardıyla uyumlu, videoların Gen-3’ten geldiğini belirlemeye yarayan bir provenans sistemi de bulunuyor. Germanidis, “Yeni ve geliştirilmiş kurum içi görsel ve metin moderasyon sistemimiz, uygunsuz veya zararlı içeriği filtrelemek için otomatik gözetim kullanıyor” dedi. Runway Gen-3 Alpha

Yapay Zeka hakkında daha fazlası…

One Comment

  1. […] Sora’sı, Luma AI’nin Dream Machine’i ve Runway Gen-3 Alpha gibi yapay zeka video jeneratörleri son zamanlarda manşetleri çalıyor, ancak yeni bir Google […]

Comments are closed.